Runkle School Teaching Staff

  • Pre-K

    Pam Carlson, Pre-K Teacher

     

    Kindergarten

    Ashley Haese, KH

    Kristen Haynes, KCH

    Connie Henry, KHe

     

    First Grade

    Megan Coughlin, 1C

    Deirdre Madden, 1M

    Carolyn Munchbach, 1Mu 

     

    Second Grade

    Meredith Chen, 2C

    Kaitlin (Rok) Genco, 2G

    Marian Voros, 2V

     

    Third Grade

    Emily Leonard, 3L

    Sarah Hahesy, 3H

    Jocelyne Wong, 3W

     

    Fourth Grade

    Stephanie Ethier, 4E

    Jennifer Pablico, 4P

    John Strecker, 4S

     

    Fifth Grade

    Emily Almeida, 5ALM

    Kirsten Gervais, 5G

    Colleen Kavanagh, 5K

     

    Sixth, Seventh & Eighth Grade


    Ania Bigda, 7/8 English Language Arts

    Colleen Boyle, 6-8 Spanish

    Amanda Breckner, 6th Spanish

    Dale Cramer, 6/7 Math

    Olivia Dailey, 6/7 English Language Arts

    Djems Domerson, 6/7 Science

    Chloe Hansen, 6/7 Social Studies

    Alison Kerr, 7/8 French

    Meghan Lewis, 7/8 Math

    Chad Pelton, 7/8 Science

    Shira Schwartzberg, 7/8 Social Studies
      

    Specialists

    Stephen Buck, Math Specialist

    Colleen Carney, Librarian

    Lauren Carroll, EL Teacher

    Michael Carey, 6-8 Band

    John Ferguson, 6-8 Strings

    Sarah Gardner, Music

    Melissa Harris, Literacy Specialist

    Vina Harvey, METCO Liaison

    John McTaggart, Physical Education

    Erin Murphy, Music

    Jenny Murphy, Educational Technology Specialist

    Jan Nagler, Literacy Specialist

    Alaina Ortiz, Art

    Caitlin Paget, K-2 Literacy Coach

    Shenandoah Paun, K-3 Spanish Teacher

    Alyssa Rubenstein Schneider, 3-5 Literacy Coach

    Jen Schultz, Physical Education

    Michelle Schweiger, Math Specialist

    Rick Stone, 7-8 Music Production

    Chris Thoft-Brown, 6-8 Band

    Jillian Watts, EL Teacher

    Pam Wells-Rockhead, Math Specialist

    Dylan Zobel, 6-8 Guitar/Ukulele

    Elton Xhoja, 7-8 Music Production

Administrative & Support Staff

  • Donna Finnegan, Principal

    Elizabeth Castellana, Vice Principal

    Tracey Legendre, Secretary

    Linda DelVecchio, Instructional Aide, Office

    Janet Campbell, Nurse

    Penney Casey, Nurse

     

    Special Education

    Michiko Hattori, Educational Team Facilitator

    Melissa Castro, RISE Teacher

    Maggie Hoey, BCBA
    Anna MacIver, Gr. 3-4 Learning Center Teacher
    Rebecca Miller, Gr. 5-6 Learning Center Teacher
    Angela Galanopoulos, Gr. 7-8 Learning Center Teacher
    Rachael Mathieson, Occupational Therapy

    Rachel Mekler, School Psychologist
    Kathleen O’Brien, RISE Teacher

    Helen Onthank, Gr. 7 Special Education Teacher
    Tracy Paradise, BCBA

    Justine Sands, RISE Teacher

    Caroline Shea, Speech & Language

    Haillie Shinohara, Gr. 5-6 Learning Center Teacher

    Rebecca Sneider, Gr. 4-8 Guidance Counselor
    Jenna Snow, BCBA
    Allison Sokoloff, RISE Teacher
    Lauren Tavares, Speech & Language
    Edward Tubridy, Adaptive PE
    Jessica Tubridy, Gr. K-1 Learning Center Teacher

    Meghan Walsh, Gr. 2-3 Learning Center Teacher
    Laura Vish, Speech & Language
    Lauren Vulcano, Gr. K-3 Guidance Counselor

     

    Custodial Staff

    Fran McGreal, Custodian

     

    Cafeteria Staff

    Merima Kantardzic, Cafeteria Manager

     

    Extended Day

    Toby Greenfield, Extended Day Director
    Matt D’Agostino, Extended Day Assistant Director