Runkle School Teaching Staff

  • Pre-K

    Pam Carlson, Pre-K Teacher

     

    Kindergarten

    Ashley Haese, KH
    Kristen Haynes, KCH
    Tanya Paris, KP 

     

    First Grade

    Samantha Levine, 1L
    Deirdre Madden, 1M
    Carolyn Munchbach, 1Mu 
     

    Second Grade

    Meredith Chen, 2C
    Kaitlin Rok, 2R
    Marian Voros, 2V

     

    Third Grade

    Sarah Hahesy, 3H
    Emily Leonard, 3L
    Jocelyn Wong, 3W

     

    Fourth Grade

    Stephanie Convicer, 4C
    Jennifer Pablico, 4P
    John Strecker, 4S

     

    Fifth Grade

    Emily Almeida, 5ALM
    Kirsten Gervais, 5G
    Carolyn Kavanagh, 5K

     

    Sixth, Seventh & Eighth Grade

    Ania Bidga, 7/8 English Language Arts
    Colleen Boyle, 6, 7 & 8 Spanish
    Amanda Breckner, 6th Spanish
    Dale Cramer, 6C, 6/7 Math
    Olivia Dailey, 6D, 6/7 English Language Arts
    Djems Domerson, 6D, 6/7 Science
    Katie Goldring, 7/8 Health
    Chloe Hansen, 6/7 Social Studies
    Eric Lass, 7/8 Math
    Sarah Moghtader, 7/8 French
    Shira Schwartzberg, 7/8 Social Studies
    Chad Pelton, 7/8 Science
      

    Specialists

    Nina Bishop, Gr. 4 Strings, Gr. 5 Orchestra
    Marcia Brown, METCO Liaison
    Stephen Buck, Math Specialist
    Lauren Carroll, ELL Teacher
    Michael Carey, 6-8 Band
    Annie Connors, Literacy Specialist
    John Ferguson, 6-8 Strings
    Teresa Gallo-Toth, Librarian
    Sarah Gardner, Music
    Kristin Gray, Literacy Specialist
    Shoshana Jacobs, Literacy Specialist
    Aleksandra Labinska, 6-8 Orchestra
    John McTaggart, Physical Education
    Debbie Mercer, Enrichment & Challenge
    Jenny Murphy, Educational Technology Specialist
    Alaina Ortiz, Art
    Shenandoah Paun, K-3 Spanish Teacher
    Fabrizia Renhart, Literacy Specialist
    Jen Schultz, Physical Education
    Michelle Schweiger, Math Specialist
    Rick Stone, 6-8 Music Production
    Chris Thoft-Brown, 6-8 Band
    Jillian Watts, ELL Teacher
    Pam Wells-Rockhead, Math Specialist
    Dylan Zobel, 6-8 Guitar/Ukulele

Administrative & Support Staff

  • Genteen Jean-Michel, Principal
    Donna Finnegan, Vice Principal
    Beatrice Moyer, Secretary
    Linda DelVecchio, Instructional Aide, Office
    Janet Campbell, Nurse 

     

    Special Education

    Michiko Hattori, Educational Team Facilitator

    Kathyrn Gallahue, Educational Team Facilitator

     

    Rachael Barber, Occupational Therapy
    Melissa Castro, RISE Teacher
    Theresa Cote, RISE Teacher
    Bridget Francescone, Inclusion Facilitator
    Anna MacIver, Gr. 3-4 Learning Center Teacher
    Rebecca Miller, Gr. 5-6 Learning Center Teacher
    Angela Galanopoulos, Gr. 7-8 Learning Center Teacher

    Erica Landry, Speech & Language

    Caitlin McCarthy, School Psychologist
    Kimberley Munroe, Comprehensive Learning Center Teacher
    Kathleen O’Brien, RISE Teacher
    Tracy Paradise, BCBA

    Rachel Rutfield, School Pyschologist
    Justine Sands, RISE Teacher
    Rebecca Sneider, Gr. 4-8 Guidance Counselor
    Jenna Snow, BCBA
    Allison Sokoloff, RISE Teacher
    Lauren Tavares, Speech & Language
    Edward Tubridy, Adaptive PE
    Jessica Tubridy, Gr. K-2 Learning Center Teacher

    Meghan Walsh, RISE Teacher
    Laura Vish, Speech & Language
    Lauren Vulcano, Gr. K-3 Guidance Counselor

     

    Custodial Staff

    Fran McGreal, Custodian
    Rich Goodman, Custodian

     

    Cafeteria Staff

    Merima Kantardzic, Cafeteria Manager

     

    Extended Day

    Toby Greenfield, Extended Day Director
    Matt D’Agostino, Extended Day Assistant Director