• Heath School Teaching Staff

      

    Kindergarten

    Sarah Conroy, KC Teacher
    Becky Koocher, KBK Teacher
     

    First Grade

    Brianna O'Connell, 1O'C Teacher
    Kim Sontag, 1S Teacher
    Emily Redburn, 1R Teacher
     

    Second Grade

    Alyson Arsenault, 2A Teacher
    Karen Shashoua, 2S Teacher
    Amy Truschel, 2T Teacher

     

    Third Grade

    Vicky Ferstler, 3F Teacher
    Jennifer Harty, 3H Teacher
    Lizette Lamson, 3L Teacher

    Fourth Grade

    Tatiana Beckwith, 4B Teacher
    Alex Borns-Weil, 4BW Teacher
    Vanessa Ouellette, 4O Teacher
     

    Fifth Grade

    TBD, 5TBD Teacher
    Matt Picard, 5Pic Teacher
    Kyssandra Perkowski, 5Perk teacher
     

    Sixth and Seventh Grade

    Melissa Gordon, 6/7 Math 
    Melissa Mooradian, 6/7 Science
    Sara O'Shea, 6/7 English Language Arts
    Elyse Terry, 6/7 Social Studies
     
     

    Seventh and Eighth Grade

    Mies Boet, 7/8 Math
    Sheila Cusack, 7/8 English Language Arts
    Andrew Garnett-Cook, 7/8 Social Studies 
    Mark Goldner, 7/8 Science
     
     

    Specialists 

    Lindsay Anderson, Librarian
    Matt Durant, Education Technology Specialist
    Rachel Hayashi, Literacy Coach
    Amanda Hockensmith, Art
    Ellen Mills, English Language Learner
    Katie Mitchell, Literacy Specialist
    Debra Morales, METCO Liaison
    Kristin Murray, Literacy Specialist
    Julieta Roz, Math Specialist
    Kelly Stanton, Physical Education 
    Lauren Stewart, Physical Education
    Christin Wheeler, Literacy Coach 
     
     
    Conservatory and Music Teachers
    Meredith Huntley, Head Music Teacher
    Thomas Barth, 4th Viola/Cello
    John Ferguson, 4th Violin and Strings
    Kenny Kozol, K-12 Performing Arts Curriculum Coordinator
    Erin Murphy, Kindergarten Music
    Irina Naryshkova, 5th-8th Grade Strings
    Rick Stone, 5th-8th Grade Band
    Chris Thoft-Brown, 4th Brass 
    Elton Xhoja, 7th-8th Music Production and 4th Clarinet
    Dylan Zobel, 6th-8th Guitar/Ukulele and 4th Percussion

     

    Paraprofessionals

    • Karla Aleonar
    • Jennifer Crowley
    • Emma Dwyer
    • Denise Gaffey
    • Grace Hung
    • Margaret Hynes
    • Meran Jbail
    • Maggie Johnson
    • Ani Kadilli
    • Hannah Kaplan
    • Maria Kyriakantonaki
    • Grace San
    • Jamie Simons
    • Adam Stein
    • Jandi Strong-Dennis
    • Scott Wilson

     

     
     
  • Administration and Support Staff

     
    Dr. Asa Sevelius, Principal
    Kirtan Patel, Vice Principal
    David Chaet, Guidance Counselor
    Alissa Ovadia, Guidance Counselor
    Carolyn Tracey, Adjustment Counselor
    Jaliz Millet, Secretary
    Maria Kalaitzidis, Building Aide Office
    Gail Corcoran, Nurse 
     

    Teachers of Students with Disabilities

    Jillian Dyment, Students with Disabilities Team Facilitator
    Jen Baum, Occupation Therapist
    Theresa Girardi, RISE Teacher
    Nancy Dillon, Lower Learning Center Teacher
    TBD, Adaptive PE
    Lisa Anne Guerra, Speech/Language 
    Chima Ikonne, Learning Center Teacher 
    Kelly Poe, K-8 Speech/Language Pathologist
    Jamey Rondeau, Learning Center Teacher
    Elizabeth Sullivan, Upper Learning Center Teacher 
    TBD, School Psychologist
    Lucy Verhave, Upper Learning Center Teacher
    Jennifer Watkins, School Psychologist 
    Katie Ward, BCBA 

     

    Foreign Language

    Laura Brady, 5/6 Spanish 
    Alison Kerr, 7/8 French Teacher
    Cara Livermore Whiting, K-4 Spanish Teacher
    Victoria Ridge, 6/8 Spanish Teacher

     

    Custodial and Cafeteria Staff

    Jurgen Brandl, Custodian
    Mark Powers, Custodian
     
    Cafeteria Staff
    Marie Leamey, Cafeteria Manager
    Denise Lamb, Cafeteria

     

    Extended Day

    Noelle Ahearn, Extended Day Director